Victorinox - nože

Švýcarské nože Victorinox. Kvalia, kterou určitě oceníte.

 

"Švýcarák" je pojem, který netřeba dále vysvětlovat. Kvalitní kapesní nůž je nejen efektní hračkou, ale v mnoha případech taky nedocenitelným pomocníkem. Nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit ostrá čepel schovaná hluboko v kapse. Nemluvě o tom, že na švýcarských nožích obvykle najdete další malé vychytávky typu vývrtka, šroubovák, nůžky nebo třeba pilník. A to už je výbava, která vás může dostat ze spousty nemilých situací.

Tyto malé, kapesní nože jsou prostě klasika, ze které dýchá dobrodružství a svoboda. K té malé šikovné věcičce si chtě nechtě vytvoříte tak trochu zvláštní vztah. A pokud sáhnete po pravém švýcaráku zn. Victorinox, můžete se spolehnout, že půjde o několikaleté přátelství. Stejně jako u pověstných švýcarských hodinek i u švýcarských nožů do sebe všechny součástky dokonale zapadají – proto se právě tyhle nože objevují v rukou vojáků, mezi piloty NASA i v kapsách extrémních horolezců často bojujících o holé přežití.

Rádoby konkurentů se po světě objevuje celá řada, se skutečnými švýcarskými noži jsou ale spojena jen dvě jména – Victorinox a Wenger. Volba mezi nimi je víc než cokoliv jiného volbou srdce, co do kvality mezi nimi není v podstatě žádný rozdíl. Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv z nich, nemůžete se splést. Onen tradiční helvétský kříž, který zdobí obě značky, je synonymem dlouholeté tradice a skutečné špičky v oboru.

Victorinox na ZebraSport.cz - neváhejte a objednávejte

 

Poznávacím znamením této evropské nožařské jedničky (minimálně co do velikosti a objemu výroby) je populární helvétský kříž v erbu. Typicky v bílém či stříbrném provedení na jasně červené rukojeti, poslední dobou ale můžete vidět švýcaráky Victorinox v nejrůznějším barevném provedení – od žluté až po zářivě fialovou.

Pokud zatoužíte po špičkové kvalitě, pak je právě Victorinox (spolu se švýcarským kolegou jménem Wenger) jednoznačně tou nejlepší volbou, ověřenou dlouholetými zkušenostmi v těch nejtvrdších podmínkách. Pozor jenom na množící se plagiáty původem z Číny a jiných asijských či evropských států. Ty pravé nože Victorinox jsou ještě stále vyráběny výhradně ve Švýcarsku a své napodobeniny převyšují o několik tříd.

Počátky historie firmy Victorinox jsou spojeny se jménem Karla Elsenera, který koncem 19. století založil Sdružení švýcarských nožířů s cílem být oficiálním dodavatelem nožů pro armádu (1. dodávka proběhla roku 1891). Sdružení se zanedlouho rozpadlo, Karl ovšem vytrval a v roce 1897 si nechal patentovat svůj „důstojnický a sportovní nůž“, ve své době jedinečný výrobek s pouhými 2 pružinami pro 6 čepelí. Nůž se brzy stal velkým hitem nejen mezi vojáky, ale i mezi dalšími dobrodruhy, co potřebovali kvalitní, ostrý a lehký nůž do kapsy.

V roce 1909 zemřela Karlovi matka Victoria, na její počest pak po ní pojmenoval svou firmu. Dnešní název Victorinox vznikl ještě o pár let později, kdy skloubil matčino jméno s mezinárodním označením pro nově objevenou ušlechtilou ocel – Inox. V té době už měl slavný švýcarský nůž za sebou několik dalších vylepšení, postupně se rozrůstal o nové funkce a na svět přicházely stále nové varianty. V nabídce firmy Victorinox najdete i speciální nože pro rybáře, lesníky, hodináře či cyklisty.

Vlajkovou lodí ovšem zůstává Swiss Champ, slavný švýcarský nůž s 33 funkcemi, který se skládá ze 64 součástek. Skvěle padne do ruky a při práci s ním jistě oceníte i fakt, že váží pouhých 185 gramů. Propracovaný design ve spojení s vysokou funkčností zaujal i vedení Muzea moderního umění v New Yorku, které projevilo zájem o jeho umístění do svých sbírek.

Veškerý sortiment zn. Victorinox, který nabízíme naleznete zde.

 

ZebraSport.cz - Specialista na outdoorové a horolezecké vybavení on-line Sunlight systems - tvorba e-shopů