Jak vybrat spacák

Rady k výběru dobrého spacáku

Dobrý spánek a kvalitní odpočinek je možný pouze v suchém a přiměřeně teplém prostředí. Při pobytu v přírodě se na zajištění těchto podmínek podílí mnoho faktorů:

 • spací pytel a jeho schopnosti
 • spací podložka
 • vnější faktory (vlhkost vzduchu, vítr...)
 • kondice a celkový stav uživatele (včetně psychického...)
 • a další faktory

Nejdůležitějšími vlastnostmi spacáku jsou:

 • termoizolační schopnosti
 • vodoodpudivost
 • prodyšnost
 • hmotnost
 • objem

Termoizolační schopnosti:

Jsou dány zejména konstrukcí spacáku a typem, kvalitou a množstvím izolační náplně. Měřítkem kvality izolačních schopností je tzv. loft, neboli objem (výška) komor spacího pytle, kterou je náplň schopna zaujmout. Čím větší je loft, tím více vzduchu - hlavního tepelného izolantu - je mezi uživatelem a okolím. Ideální je co nejvyšší loft při co nejmenší hmotnosti.

Výrobci spacáků používají tři základní typy náplní:

 • peří
 • syntetické náplně (které se liší jedna od druhé více než velmi)
 • syntetické náplně (které se liší jedna od druhé více než velmi)

Peří:

Peří je tradiční, osvědčený a zároveň nejvýkonnější izolační materiál. Při správné údržbě a ošetřování poskytuje svým uživatelům maximální tepelný komfort při velmi nízké hmotnosti a vysoké sbalitelnosti, vysokou spolehlivost a dlouhou životnost.

Kvalita péřové náplně je udávána dvěma charakteristikami:
- podílem prachového peří ve směsi (př.: 90/10 ... 90 % prachu, 10 % pružných drobných pírek)
- plnivostí, tedy schopností zaujmout maximální objem a loft (ta je odvozována od objemu, jaký zaujme jedna unce (28,35 g) péřové směsi pod zátěží 68,4 g a je vyjadřována v kubických palcích (1 kubický palec, cuin = 6,387 cm3 - př.: 650 cuin ... 1 unce zaujme pod touto zátěží (při dodržení určité vlhkosti a teploty okolí) objem 650 cuin)

O plnivosti:

Velmi kvalitní čistý husí prach (tj. směs, která by se teoreticky dala označit 100/0) dosahuje plnivosti 950 až 1000 cuin. Tento objem však zaujímá velmi pomalu, což potřebám spacího pytle (a péřového vybavení vůbec) nevyhovuje. Tam je třeba, aby se loft projevil co nejrychleji po vyjmutí spacáku z obalu, a to i v případě, že je pružnost směsi omezena například vysokou vlhkostí ovzduší nebo dlouhodobým soustavným používáním. Proto se prachové peří míchá s drobnými pírky, která jsou pružnější a neabsorbují vlhkost. Taková směs potom "nabyde" rychleji. Drobná pírka však sama o sobě nemají žádny významný objem, takže jejích přidáním do směsi klesá její plnivost a stoupá hmotnost náplně a množství potřebné pro naplnění spacího pytle. Proto není používána jen jedna směs, ale volí se různé poměry prachového peří a pírek podle toho, z jakého materiálu (gramáž a struktura - vyšší gramáž omezuje loft, vhodné je proto použít povrchový materiál s co nejnižší gramáži, např. Pertex) je spacák konstruován a k jakému použití je určen.

Nejčastěji používané směsi:

- 90/10, cca 650 cuin ... nejkvalitnější, používaná pro expediční spacáky a tehdy, kdy je rozhodujícím požadavkem vysoká izolační schopnost při minimální hmotnosti
- 80/20, cca 600 cuin ... cenově přístupné a přitom vysoce kvalitní spacáky
- 70/30, cca 550 cuin ... bězné spací pytle

Každá péřová směs určitou měrou absorbuje vlhkost a je proto důležité - pokud to podmínky dovolí - spacák pořádně vyvětrat a vysušit. To platí hlavně pro použití v nižších nadmořských výškách, kde se vyskytuje voda v kapalném skupenství a je dostatečná vlhkost vzduchu. Naproti tomu například při horolezeckých expedicích se tento problém redukuje se stoupající výškou, neboť klesá atmosférický tlak, teplota a vlhkost vzduchu a spacák se lépe vlhkosti zbavuje. Navlhání výrazně omezuje potahový materiál z polopropustného materiálu (např. Colibri DRY), který výrazně omezuje vnikání vlhkosti z okolí.

!!! UPOZORNĚNÍ:

Vše uvedené platí jen pro kvalitní peří - musí být z vodních ptáků (husí, kachní,kajčí...) a nesmí být chemicky zbaveno přírodní mastnoty, která je chrání před vlhkem. Péřové výrobky nesmí být chemicky čištěny !!!

Syntetické náplně:

Ve srovnání s peřím nedosahují tak dobrých výsledků kombinace hmotnosti a loftu, ale mají i své výhody - vlhké ani mokré prostředí nezhoršuje jejich funkci, velmi rychle schnou. Minimální je riziko plísní a jiných mikroorganismů (ty by mohly také narušit izolační funkci) jejich údržba je velmi snadná, nehrozí alergická reakce.

Prodyšnost a vodoodpudivost:

Obě tyto vlastnosti jsou dány kvalitou použitých textilních materiálů. Vodoodpudivá úprava vnějšího materiálu zamezuje absorbci vlhkosti z okolí do izolační náplně. Prodyšnost vnějšího i vnitřního materiálu dovoluje tělesným výparům volně procházet izolační náplní a rozptylovat se po okolí. Tělo zdravého člověka v běžných klimatických podmínkách vyprodukuje během jedné noci cca 700 gramů páry, často i více. Tato pára musí být odváděna, aby uvnitř spacáku nekondenzovala ve vodu. Sucho ve spacáku je důležité nejen z hlediska bezprostředního pohodlí. Vlhkost negativně ovlivňuje loft izolačního materiálu a jeho termoizolační schopnosti (vlhké prostředí zvyšuje rychlost odvádění tepla cca 32násobně).

Hmotnost a objem:

Nízká hmotnost a malý objem jsou určujícím předpokladem praktičnosti spacáku. Hmotnost a objem závisí na kvalitě a množství použitých materiálů a jsou tedy do značné míry určeny i účelem, kterému má spací pytel především sloužit.

Materiály, používané na spacáky Warmpeace:

COLIBRI DRY

- chrání izolační náplň spacích pytlů před deštěm a sněhem, ale zároveň je vysoce prodyšný pro vodní páry z povrchu pokožky a zabraňuje tak akumulaci vlhkosti zevnitř

- je naprosto větruvzdorný, takže odolává náporům větru zvenčí a udržuje teplý vzduch uvnitř izolační vrstvy

- zachovává izolační náplň spacího pytle suchou i ve vlhkém prostředí, takže nedochází ke ztrátám tepla "mokrou cestou".

NYLON DWR (Durable water repelent)

- je větruvzdorný, vodoodpudivý a odolný proti pronikání částeček izolační náplně. Mikrostruktura tkaniny navíc propůjčuje Nylonu DWR výbornou prodyšnost, takže zabraňuje srážení vodních par na jeho vnitřní straně.

- Používá se jak v kombinaci se syntetickými nebo péřovými náplněmi na vnitřní i vnější strany spacích pytlů a teplého oblečení, tak samostatně na lehké větrovky s všestranným využitím. U péřových bund a spacích pytlů vyniká Nylon DWR zejména svojí nízkou gramáží (56g/m2), která zajišťuje jejich komorám vysoký "loft", nízkou hmotnost a malý objem.

COLIBRI DWR

Extremně lehký materiál , složen z nejtenčích vláken, která současné technologie umožňují vyrobit. Konstrukce materiálu využívá nejvyšší možné hustoty vláken při tkaní. Tím Colibri DWR dosahuje výrazně nejlepších parametrů ve vlastnostech nezbytných pro výrobu péřového vybavení pro outdoorové účely. Má nejnižší gramáž (30g/m2) ze všech dostupných downproof materiálů. To zajišťuje spacím pytlům až poloviční objem, nízkou hmotnost a umožňuje péřovým náplním zaujmout nejvyšší možný loft.

PÉŘOVÉ NÁPLNĚ

Peří je osvědčený přírodní izolační materiál. Při správné údržbě a ošetřování poskytuje svým uživatelům maximální tepelný komfort spojený s nízkou hmotností, vysokou spolehlivostí a dlouhou životností spacáku. Maximálního "loftu" dosahují náplně s vysokým procentem prachového peří ve spojení s lehkými a jemnými materiály, které neomezují loft svojí gramáží. Kvalitu péřové náplně určuje nejen množství prachového peří ve směsi (viz údaje 90/10, 80/20 nebo 70/30), ale i jejich celková pružnost a rozpínavost (tj.schopnost zaujmout maximální objem a loft). Tato "plnivost" (angl."Fill power") je mezinárodně uznávanou veličinou a je testována systémem IDBF ve speciálních laboratořích.

Podstatou testu IDBF je měření objemu jedné unce (28,35 g) péřové směsi, uložené ve vysokém skleněném válci se stupnicí a zatížené pokličkou o konstantní hmotnosti 68,4 g. Měření probíhá v laboratorních podmínkách za konstantní teploty a vlhkosti ovzduší. Naměřený objem je standartně vyjadřován v kubických palcích (1 kubický palec(cuin)=6,387 cm3). Velmi kvalitní čistý husí prach (tj. směs, která by se teoreticky dala označit 100/0) dosahuje plnivosti 950 až 1000 cuin. Tento objem však zaujímá poměrně pomalu, což nevyhovuje potřebám uživatele spacího pytle, který potřebuje, aby se loft projevil co nejrychleji po vyjmutí spacáku z obalu a to i v případě, že je pružnost směsi omezena například vysokou vlhkostí z ovzduší nebo z dlouhodobého soustavného používání. Proto se prachové peří míchá s drobnými pírky, která jsou pružnější a neabsorbují vlhkost. Taková péřová směs potom "nabyde" rychleji. Drobná pírka však nemají sama o sobě žádný významný objem, takže přimícháním pírek do směsi klesá její plnivost a stoupá hmotnost náplně a množství potřebné pro naplnění spacího pytle. Proto nepoužíváme jen jednu péřovou směs, ale volíme různé poměry prachového peří a pírek podle toho, z jakého materiálu (jaké gramáže a struktury) je spacák konstruován a k jakému použití je předurčen.

Mezi další „důležité detaily“ patří:

 • zdrhovadla se dvěma protisměrnými běžci, která umožňují snadnější vstup do spacího pytle a zároveň jeho odvětrávání při spaní v teplejším prostředí
 • rozdělitelná zdrhovadla na pravé nebo levé straně spacáku umožňující spojení dvou spacích pytlů dohromady
 • krytí zdrhovadla zateplovací klopou, zabraňující nežádoucím únikům tepla
 • u spacích pytlů na tři sezony a zimu zateplovací límec se stahováním kolem ramen
 • řešení kapuce spacího pytle tak, aby jej bylo možno naprosto uzavřít
 • pružné tkanice se samosvorkami ve stahovacích uzávěrech kolem ramen a hlavy, poutka v nohách spacího pytle k vyvěšení a vyvětrání spacáku po použití

Výběr spacáku:

Žádný spací pytel není možné prohlásit za univerzální. Různé oblasti použití kladou na kvality spacáku rozdílné nároky, takže u jednotlivých typů dochází ke kompromisnímu vyzdvihování nebo naopak potlačování jednotlivých základních vlastností. Při výběru je třeba v první řadě stanovit, kým a do jakých podmínek bude spacák používán.

Kvalita spacáku a jeho vhodnost pro konkrétní osobu a použití je dána několika charakteristikami.

Těmi základními jsou:

Vnější materiál

- významně ovlivňuje loft. Příliš vysoká gramáž použitého materiálu je sama o sobě vpodstatě zbytečnou zátěží na vašich zádech, ale promítá se i dále: těžký materiál stlačuje izolační náplň, snižuje její loft, takže k dosažení stejné termoizolace je nutné použít více náplně. A to znamená další váhu a objem navíc.

Vnitřní materiál

- jedná se o vrstvu, která je často v přímém kontaktu s uživatelovou pokožkou, proto je volba vhodného materiálu důležitá pro příjemný pocit - a tedy kvalitní spánek. Náplň viz. výše.

Termoizolační schopnosti

komfort - je dán dvěma údaji - horní a dolní hranicí tepelného komfortu. Horní hranice není příliš podstatná: při jejím překročení je uživateli příliš teplo, ale tento "problém" je u většiny spacáků snadno řešitelný rozepnutím (často i samostatně zdola) a odvětráním. Dolní hranice udává nejnižší teplotu, při které spacák ještě umožní člověku (za optimálních podmínek) příjemně a klidně se vyspat, aniž by se budil chladem.
extrém - udává teplotu, kdy spacák uživatele ještě ochrání před poškozením zdraví. S požitkem ze spánku však již bez dalších doplňků počítat nelze.

Vyberte si spacák u nás. Rádi vám také poradíme s jeho výběrem.

Váš ZebraSport.cz.

Diskuse
Zatím žádné příspěvky
ZebraSport.cz - Specialista na outdoorové a horolezecké vybavení on-line Sunlight systems - tvorba e-shopů