Jak vybrat lano

Nechte si poradit s výběrem lana od horského vůdce Janka Bednaříka.

Horolezectví se věnuji už 18 let, poslední tři roky jako profesionální horský vůdce. Mé oči za tu dobu viděly hodně a v rukou mi prošlo opravdu mnoho lan. Pokaždé, když vybírám nové lano, kladu si při výběru otázky, které jsem pro vás sestavil do jakéhosi „Desatera“, aby se vám v „džungli“ lan lépe orientovalo…

Janek Bednařík, horský vůdce UIAGM

Desatero pro koupi lana:

1, Jak budu lano používat?

Na lezení po skalách a na umělé stěně potřebujete lano jednoduché. Na lezení v horách potřebujete dvojče nebo lana poloviční, na lezení v ledu lana poloviční, čili „půlky“.

2, Délka lana

Na skalách a na stěnách by délka lana měla být dvojnásobkem délky cest, na které se chystáte. Tak třeba na 30m cestu byste měli mít lano dlouhé minimálně 60m.

Na horách se nejčastěji používají 50–60m dvojčata a půlky.

3, Jaké používám jistítko?

Pokud používáte osmu, nebo klasický kyblík, můžete použít lana všech průměrů, jistit byste však měli s rukavicemi !!

Pokud používáte kyblíky nové generace jako např. Reverso 3 Petzl, nebo ATC Guide Black Diamond, pak můžete použít lana různých průměrů od 7,7mm.

Pokud používáte Gri-Gri, potřebujte lano průměru 10–11mm.

4, Kvalita lana – rázová síla?

Rázová síla vyjadřuje, jak silný náraz na vás při pádu působí, a jak moc je zatěžováno postupové jištění. Čím je rázová síla menší, tím je lano kvalitnější. Špičková lana dnes nepřesahují hodnotu 8kN.

5, Odolnost lana – počet pádů?

Počet pádů vyjadřuje obecně odolnost lana. Každé horolezecké lano musí mít nejméně 5 pádů, ale čím více pádů, tím lépe!

Pád přes hranu je nepovinný test, kdy je lano testováno pádem 80kg závaží přes ostrou, kovovou hranu 0,75mm. Lana, která tímto přísným testem projdou, jsou velmi odolná.

Někteří výrobci udávají i hmotnostní poměr opletu vůči jádru – pokud je poměr opletu 40% a více, jde o velmi odolná lana…

6, Vodoodpudivá úprava, impregnace?

Na horách je vodoodpudivá úprava žádoucí, na skalách vítaná. Čím lépe impregnované lano je, tím je kvalitnější a má i větší životnost. Mezi nejkvalitnější úpravy patří např. Dry Cover a Golden Dry.

7, Značení středu?

Značení středu potřebujete při slanění, abyste nastavili oba konce lana stejně dlouhé. Dobrá lana označení mají. Navíc existuje také Safe Control úprava, kdy je každá půlka lana pletena podle jiného vzoru – jakoby dvě různá lana spojená v půlce. Lana s touto úpravou bývají o 10 – 15% dražší.

8, Měkkost/tuhost?

Při koupi si lano v obchodě dobře ohmatejte a zmáčkněte kličku lana (ohyb) v dlani, abyste věděli, jak je tuhé. Na tuhých lanech se hůř vážou uzly a špatně se s nimi manipuluje, mají také větší tendenci časem tvrdnout…

9, Barva

Lano by se vám mělo líbit…

10, Obal na lano

Obal na lano patří k základní ochraně lana. O lano byste měli pečovat jako o svůj život… (BEAL dodává ke svým špičkovým lanům obal s plachtou zdarma.)

Diskuse
Zatím žádné příspěvky
ZebraSport.cz - Specialista na outdoorové a horolezecké vybavení on-line Sunlight systems - tvorba e-shopů